Dąb Pamięci Stefana Syrka ma już 5 lat

Utworzono dnia 01.06.2023

Dąb Pamięci Stefana Syrka ma już 5 lat i jest pamiątką obchodów 100-lecia niepodległości. Stefan Syrek przeszedł cały szlak bojowy z Legionami Józefa Piłsudskiego, pracował dla wolnej Polski a w czasie II wojny światowej był w niewoli rosyjskiej i niemieckiej. Został wywieziony pierwszym transportem do KL Auschwitz i zginął tam w komorze gazowej, jako więzień nr 238.

Co roku przed rocznicą wywózki młodzież XX LO przygotowuje teren wokół Dęba Pamięci a uczniowie najmłodszych klas, których 5 lat temu ustanowiliśmy strażnikami pamięci, sadzą kwiaty układając je w flagę biało – czerwoną. Uczniowie wzorowo wywiązali się z zadania a następnie wysłuchali pogadanki o bohaterze.

W dniu 13 czerwca 2023 r. będziemy składać kwiaty pod Pomnikiem I Transportu do KL Auschwitz wraz z Panią Barbara Syrek Bugaj wnuczką bohatera.

Dąb Pamięci Stefana Syrka ma już 5 lat

Utworzono dnia 04.06.2023, 20:26