Innowacja pedagogiczna „Świetliczaki w podróży dookoła świata”

W tym roku szkolnym realizowana była innowacja pedagogiczna „Świetliczaki w podróży dookoła świata”. Innowacją zostali objęci uczniowie klas I – III uczęszczający do świetlicy szkolnej.

Niniejsza innowacja miała na celu przeprowadzenie cyklu zajęć edukacyjno – wychowawczych rozwijających zainteresowania, wyobraźnię i kreatywność uczniów. W trakcie zajęć uczniowie zdobywali wiadomości z zakresu przyrody, geografii świata. Poznali kulturę, język, zwyczaje w różnych częściach świata. Zajęcia były znakomitą okazją do wprowadzenie edukacji przyrodniczej, środowiskowej, geograficznej czy historycznej. Podczas kolejnych zajęć dzieci poznawały wybrane państwa. Każdy kontynent to inna kultura. Naszą podróż odzwierciedlały charakterystyczne elementy dekoracji sali ( sylwetki kontynentów, rdzennych mieszkańców, regionalne stroje czy charakterystyczne zjawiska danego państwa, kultura, tradycja, kulinaria).

W trakcie pierwszego etapu edukacji kształtowaliśmy wieloaspektowy rozwój osobowości uczniów. Dzieci wykazywały zainteresowanie otaczającym je światem, były zaintrygowane zmianami zachodzącymi wokół nich, przyjmowały postawę badacza. Kształtowały świadomy stosunek do innych narodowości, szacunek do innych tradycji, aktywne i właściwe postawy wobec ludzi, dziedzictwa kulturowego, tradycji, zwyczajów. Poszerzyły znajomość symboli narodowych i obyczajów poszczególnych państw. Uczniowie wzbogacili wiedzę na temat ciekawych miejsc i regionów wybranych państw. Rozwinęły umiejętność orientacji na mapie i poznały położenie geograficzne wybranych państw. Uczniowie zapoznali się z ciekawą tradycją i kulturą państw oraz poznały różne walory turystyczno – krajobrazowe świata nabyły umiejętności komunikacyjne, społeczne, badawcze, myślenia i samorealizacji. Zapoznały się z kulinarnymi osobliwościami różnych kuchni przyrządzając dania z gotowych produktów oraz je degustując.

We wrześniu uczniowie zapoznali się z położeniem Kontynentów i Oceanów oraz Polski. Od października do grudnia wyruszyliśmy w podróż po krajach europejskich. Początek roku minął pod hasłem „Zwiedzamy Amerykę Północną i Amerykę Południową. W marcu i kwietniu odwiedziliśmy Australię i Nową Zelandię. Końcem kwietnia poznawaliśmy kulturę Azji. W maju podróżowaliśmy po Afryce i Antarktydzie. Pod koniec maja posumowaliśmy realizację naszego planu podróży dookoła świata. Następnie sprawdziliśmy naszą wiedzę na temat poznanych państw w formie quizu wiedzy.

Aby zobaczyć nagrania na Facebooku, kliknij na poniższe obrazki.

Innowacja pedagogiczna „Świetliczaki w podróży dookoła świata”

Utworzono dnia 24.06.2024, 21:33

Lista wydarzeń w miesiącu Wrzesień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.