ODBLASKOWA SZKOŁA - podsumowanie

Utworzono dnia 03.11.2022

Podsumowanie XII edycji Konkursu Odblaskowa Szkoła.

Celem konkursu jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe. Daje możliwość wykazania, że ich szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły. Ponadto celem akcji jest zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym. Akcja ma formę konkursu promującego najbardziej aktywne szkoły podstawowe i społeczności lokalne, realizujące ideę wyposażania uczniów w elementy odblaskowe.

Do projektu włączyła się każda klasa.

Klasa 1 - miała spotkanie z Panem Mrówką i policjantką. Podczas tego spotkania nasi najmłodsi uczniowie dostali kamizelki i opaski odblaskowe, które mają je chronić na ulicy. Nauczyli się przechodzić prawidłowo po pasach.

Klasa 2 – nagrała teledysk i piosenkę pt. „Odblaski”. Piosenka została stworzona na potrzeby projektu. Do nagrań teledysku włączyła się również klasa 5.

Kalasa 3 – nagrała film promujący zasady bezpieczeństwa na drodze w ciekawej kosmicznej scenerii.

Klasy 4 – 6 przygotowały pokaz mody odblaskowej oraz gazetki klasowe dotyczące bezpieczeństwa na drodze.

Świetlica szkolna wykonała monochromatyczną makietę budynku naszej szkoły, która wraz z przygotowanymi przez klasę 4 cennymi radami dla Seniorów, zostanie przekazana Seniorom z Tarnowa. Przedstawiciele klasy 6 spotkali się z Seniorami przebywającym w Środowiskowym Domu Samopomocy ,,Zielona Przystań” w Tarnowie.

Wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w teście wiedzy o ruchu drogowym poprzedzonym prezentacją multimedialną.

Dla chętnych zorganizowany został konkurs plastyczny pt. „Bezpieczny uczeń w drodze do szkoły”.

Podczas trwania akcji, czyli w okresie 2 miesięcy (wrzesień, październik) w naszej szkole odbyło się kilka spotkań, na których uczniowie poznawali znaki drogowe i ich role w ruchu drogowym oraz uczyli się numerów alarmowych, wyjaśniali niebezpieczne i ryzykowne sytuacje na drodze.

Każdy uczeń miał również szanse odpowiedzieć na jedno pytanie, dotyczące zasad ruchu drogowego. Z udzielonych, prawidłowych odpowiedzi wylosowano zwycięzcę.

Dnia 30 września odbył się happening uliczny – odblaskowy. Podczas marszu uczniowie śpiewali przygotowaną na ten cel piosenkę pt. „Odblaski” oraz rozdawali mieszkańcom Tarnowa ulotki odblaskowe z hasłem promującym bezpieczeństwo na drodze.

Wydarzenie było nagłośnione przez:

• Radio RDN Małopolska i było pod jego patronatem,
  • Niezależny Serwis Informacyjny Kadr,
  • media społecznościowe – Facebook,
  • internetową stronę naszej szkoły.

Dziękuję dyrekcji oraz wszystkim nauczycielom i uczniom oraz Sponsorom, którzy zaangażowali się w projekt. Gratuluję zwycięzcom dyplomów i nagród.

Szczególne podziękowania kieruję do pani Joannie Marzec za pomoc i przygotowanie uczniów do nagrań teledysku, panu Marcinowi Guzikowi za nagrania filmu i teledysku, pani Agnieszce Surdze i pani Agnieszce Kapłańskiej za różnorodną pomoc w przygotowaniach, panu Michałowi Kozubowi i pani Agnieszce Surdze za zadbanie o estetykę makiety wykonywanej przez uczniów, Pani Małgorzacie Owsiance i Agnieszce Kosman za przygotowanie uczniów do nagrania filmu, pani Małgorzacie Dominik za przygotowane wraz z klasą 4 Rad dla Seniorów.

Bądź widoczny! Bądź bezpieczny!

Koordynator Projektu - Agnieszka Kopek

ODBLASKOWA SZKOŁA - podsumowanie